Konferencja

Historyczne przyczyny różnic...

Historyczne przyczyny różnic politycznych, religijnych
i kulturowych pomiędzy Żywiecczyzną a Ziemią Cieszyńską

Konferencja historyczna dla nauczycieli historii, języka polskiego i edukacji regionalnej

  1. Beskidy, Śląsk, Podbeskidzie, czyli gdzie mieszkamy albo o pomieszaniu pojęć. Region historyczny, etnograficzny, administracyjny, geograficzny.

  2. Co tworzy region historyczny? Granice państw, księstw, województw i diecezji w przeszłości na przykładzie granicy śląsko-małopolskiej.

  3. Osadnictwo na pograniczu śląsko-małopolskich czyli historia kontra etnografia.

  4. Kluczowe wydarzenia z historii tworzące świadomość regionalną Śląska Cieszyńskiego. ( własne księstwo, Reformacja, wojny śląskie, konflikt narodowościowy przełomu XIX i XX wieku).

  5. Kluczowe wydarzenia z historii tworzące świadomość regionalną Żywiecczyzny (państwo Komorowskich, osadnictwo wołoskie i tradycje góralszczyzny, walka ze Szwedami, mit Galicji).

  6. Wnioski.

3 marca 2021 r., w ramach obchodów ogłoszonego przez Sejmik Województwa Śląskiego Roku Górali w Województwie Śląskim, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej zorganizował dla nauczycieli historii i innych zainteresowanych konferencję online nt. Historyczne przyczyny różnic politycznych, religijnych i kulturowych pomiędzy Żywiecczyzną a Ziemią Cieszyńską.

Wykład wygłosił dr Grzegorz Wnętrzak – historyk, europeista, wykładowca Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie oraz w Katedrze Studiów Interkulturowych Uniwersytetu Warszawskiego, autor wielu artykułów poświęconych historii Śląska Cieszyńskiego i Małopolski w XIX i XX wieku.

W trakcie wykładu uczestnicy konferencji zostali uświadomieni i przekonani, że obecne województwo śląskie złożone jest z różnych typów niezależnych regionów (geograficznych, administracyjnych, ekonomicznych czy etnograficznych), które nie pokrywają się wzajemnie.

Pod względem geograficznym Śląsk Cieszyński jest częścią Śląska, natomiast Żywiecczyzna częścią Małopolski. Wskutek odrębnych losów historycznych oba te regiony mimo pewnych podobieństw różnią się diametralnie od siebie świadomością historyczną i regionalną.

Na budowanie tożsamości mieszkańców Śląska Cieszyńskiego miały wpływ takie wydarzenia, jak: różna przynależność państwowa budująca przez wieki silne poczucie odrębności regionalnej i w mniejszym stopniu etnograficznej, wpływ reformacji, a także tradycje wielowyznaniowości. W latach 1290‒1918 istniało na tych terenach Księstwo Cieszyńskie, którego władcy wywodzili się początkowo z dynastii Piastów, a następnie Habsburgów. Najcenniejsze zabytki z tego okresu znajdują się w Cieszynie. Powiat cieszyński jest miejscem silnie związanym z polską historią.

Z kolei o odrębności regionalnej Żywiecczyzny zdecydowało osadnictwo wołoskie, jednolitość etniczno-religijna, kształtowanie się patriotyzmu polskiego w okresie nowożytnym, tradycje walki ze Szwedami, rządy Komorowskich i Wielopolskich, panowanie Habsburgów czy wspólny opór wobec niemieckiej akcji wysiedleńczej ‒ Aktion Saybusch.

Tym, co łączy oba regiony, jest rozwój kultury góralskiej. Żywiecczyzna utożsamiana jest z kulturą górali żywieckich, którzy zamieszkują obszar Kotliny Żywieckiej i wyróżniają się charakterystycznym strojem oraz kulturą duchową. Działają tu zrzeszone w Związku Podhalan grupy górali żywieckich z siedzibą w Milówce, Wilkowicach i Szczyrku. W Żywcu, w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbywa się Festiwal Folkloru Górali Polskich.

Górale śląscy zamieszkują stosunkowo małą część zachodniego łuku Karpat zwaną Beskidem Śląskim, a mianowicie południowo-wschodni kraniec Śląska Cieszyńskiego, który pod względem polityczno-administracyjnym należy do powiatu cieszyńskiego. Najważniejszym wydarzeniem na mapie folklorystycznej powiatu cieszyńskiego jest odbywający się w Wiśle Tydzień Kultury Beskidzkiej, prezentujący oryginalne bogactwo góralskiej, ludowej muzyki, tańca, śpiewu, obrzędów i zwyczajów.

Zorganizowana przez RODN „WOM w Bielsku-Białej konferencja stanowiła podbudowę teoretyczną dla wielu planowanych inicjatyw, jakie podejmuje nasz Ośrodek wraz z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Bielsku-Białej dla ukazania szerokiego spektrum tradycji kulturowych żywieckiej i śląskiej góralszczyzny.

Urszula Rukasz nauczyciel-konsultant

Granica Śląska Cieszyńskiego i Żywiecczyzny -pdf.pdf

Wykład tytułowy wygłosił i prezentację przygotował dr Grzegorz Wnętrzak
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie, Katedra Historii Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego

3 marca 2021 r.
17.00–19.00

Platforma
ZOOM

Zajęcia zakończone

Aktualizacja: 18 lutego 2021 r.